pátek 14. září 2012

RELAX před akvárkem




Když přijdu z práce domů a potřebuji trochu zrelaxovat, posadím se do křesla před akvárko a pozoruji rybičky. Počítám neonky a parmičky, zkontroluji betynku a hledám ancistrusy. Člověk si u toho bublajícího mikrosvěta krásně odpočine. A kdo nemá doma opravdové akvárium, může si vyrobit alespoň náhražku z krabice. Tak, jako jsme to udělali i my na jednom z výtvarných táborů Motyčkovic kliky.

Stačí na to stará kartonová krabice, čtvrtka, akrylové barvy, silonový vlasec a umělé lýko. A samozřejmě šikovné ruce a chuť do práce.
Na čtvrtku si nakreslete pozadí v odstínech modré a zelené. Naznačte pár vodních rostlin, plastičnosti docílíte rytím špejlí nebo druhou stranou štětce do mokré barvy. Použijete-li dostatečně řídkou barvu, můžete ji také posolit, sůl udělá na obrázku pěkné mapy. 



 
Pozadí vlepte na zadní stěnu krabice a dolů nalepte zmačkaný papír. Štětcem namočeným do zelené a potom hnědé barvy zašpiňte namačkaný papír - získáte tak členité dno. 


 







Na dno můžete nalepit svazečky barevného umělého lýka a pár kamínků. 


No a teď je čas pustit se do rybiček. Můžete si nakreslit rybičky podle skutečnosti nebo si nějaké vymyslet. Je to jen na vás. My jsme je kreslili na folii metodou podmalby, ale není to nutné, mohou být klidně namalované třeba fixami na čtvrtce. Už při vymýšlení jejich tělíček ale počítejte s tím, že je všechny budete muset velmi pečlivě vystříhat!





Až budete mít všechny rybky vystříhané, prošijete krabici silonovým vlascem několikrát horizontálně i vertikálně. Na vzniklou osnovu budete přilepovat rybky. Nám se osvědčila tavná pistole, ovšem při práci s ní nesmíte  zapomínat na to, že lepidlo z ní je velmi horké.







No a akvárko je hotové, stačí mu doma najít nějaké pěkné místečko, kde nebude překážet a bude na něj vidět. A když jich je víc pohromadě, tak si hned člověk připadá jako na návštěvě v Mořském světě. Nebo alespoň v rybičkové prodejně.










čtvrtek 6. září 2012

TAK TROCHU JINÁ BATIKA

 
O batice s pomocí keramické hlíny jsem už psala. Tedy vlastně spíš o tom, že jsme si takto zdobili trička na keramice. Ale protože se mě potom někteří z vás ptali, jak to vlastně funguje, pokusím se tu ukázat postup názorně na fotkách. A také se, samozřejmě, pochlubím nádhernými tričky, které jsme vytvořili s dětmi už před lety na výtvarném táboře.

Když se chcete pustit do tohoto druhu batiky, musíte mít po ruce šlikr - tedy bahýnko, vyrobené z keramické hlíny. Potom ještě plochý štětec a barvy na textil. Ty musí být dost husté, řekla bych až jogurtózní, v žádném případě to nemůže být stará dobrá česká Duha. A samozřejmě také tričko.

Triko si pěkně vyrovnejte na stůl a dovnitř položte rozprostřené noviny - to aby se barva nakonec nepropila až na záda. Potom si rozmyslete, jaký motiv budete hlínou malovat. Tady si musíte uvědomit, že to, co teď namalujete šlikrem, bude nakonec bílé. Je to stejné jako při batikování voskem, jen materiál se liší. Pro ty, kteří nemají odvahu malovat na bílé triko rovnou, mám dva tipy. Buď si motiv namalujte na čtvrtku tlustou lihovou fixou a obrázek si vsuňte dovnitř do trička - pokud není jeho materiál opravdu silný, obrázek vám bude prosvítat. Jestliže máte po ruce fantomovou fixu, která se používá k malování na hedvábí, motiv si jednoduše nakreslete fixou přímo na tričko a potom ho šlikrem přemalujte. Ale nejhezčí jsou úplně jednoduché geometrické tvary, které zvládne od ruky opravdu každý. A drobné nepravidelnosti dodají výsledku punc originality.  Je to přece ruční práce!


šlikrem pomalovaná trika sušíme pěkně na sluníčku, ovšem většinou nemáme tu trpělivost a raději vysychání podpoříme fénem




Když je hlína na tričku úplně suchá, vyplňte všechna bílá místa barvou. Snažte se látku pomalovat opravdu až do krajů, nejlepší je, když přetřete i hlínu. Při malování šlikrem vznikají někdy pěkně otřepané okraje a když barvu nedotřete až k nim, po vyprání se tenhle efekt úplně ztratí. Další pěkný efekt vznikne, když před malováním barvou uschlou hlínu na tričku trošičku pomačkáte. Do prasklin vám zateče barva a vznikne tak moc pěkné krakelování.

 

Po namalování celé plochy nastává opět fáze sušení. Mohli byste samozřejmě tričko pověsit na sušák nebo ven na šňůru a čekat, ale díky fénu zase uvidíte výsledek dříve.



Po usušení musíte hlínu vymnout a vyprášit a barvy zažehlit. Potom tričko vyperte a jen co vám uschne, můžete v něm začít dělat parádu. A protože budete nosit vlastnoruční výrobek, buďte na něj náležitě hrdi!