sobota 11. srpna 2012

KALENDÁŘ aneb druhý život starého mandlu

Vždycky jsem toužila po grafickém lisu. Nejsem odborníkem na žádné grafické techniky, ale tisk zase o něco rozšiřuje naše výtvarné možnosti. A tak jsem s nadšením skočila po starém mandlu, který k babičce přivezl můj bratr, jako že třeba jednou něco... Ne ne, ten byl hned můj. Zbývalo jen donutit ho, aby vymyslel, jak mi z něho udělá ten vytoužený lis. Dalo to přemlouvání, ale potom během deseti minut vymyslel, jak z těch nádherných dřevěných válců a mohutných ozubených kol udělat přesně to, co potřebuji. A já jsem mohla začít vymýšlet tvorbu na výtvarný tábor.Téma na mě vyskočilo z jedné Nohavicovy písničky -V MOŘI JE MÍSTA DOST! A tak jsme s dětmi za pomoci vrstvené koláže vytvořili nádherně plastický podmořský svět, plný neznámých rostlin a pitoreskních živočichů. Aby  všechny ty potvory pořádně vynikly, tiskli jsme je na čtvrtku velikosti A2.


Na koláže bylo potřeba naválet různé barvy, udělat modré moře a zelené rostliny a hlavně různobarevné pestré ryby.
 
Ryb bylo zapotřebí opravdu hodně a tak jsme si je mezi sebou půjčovali.

Koláž jsme vytiskli dvakrát. Děti si tak odnášely velký obraz a druhý tisk jsme rozstříhali na čtverce a použili jako ilustrace ke kalendáři.


 Každý kalendář potřeboval nějakou titulní stranu - to byla další práce pro nás i pro náš lis.

Potom už si děti museli "jen" určit, jaký podkladový papír a který obrázek přijde ke kterému měsíci. Někteří to prostě vzali namátkou a už lepili,ale pro jiné to bylo těžké rozhodování. Věnovali výběru spoustu času a vyzkoušeli spoustu variant, než byli spokojení. No uznejte, k prosinci se přece nehodí oranžová a ke květnu hnědá! Ze všech dětí jedině Péťa může říct, že je kalendář jeho vlastní práce od A do Z. Ta vytrvalost a pečlivost si zaslouží potlesk.

I na titulní stranu jsme si rybičky navzájem půjčovali. A je vidět, že každý má rád jiné barvy. Tak je tu stejná ryba v několika barevných variantách.


Výsledek našeho snažení je prostě skvostný. Ještě do konce srpna nám tento "školní" kalendář platí, potom si ale budeme muset vyrobit nový. No, už se na tom pracuje. Ale o tom zase někdy příště.


A starý mandl už si masíruje svaly, čeká ho totiž spousta práce před Vánoci, bude tisknout vánoční pohledy.


Žádné komentáře:

Okomentovat