čtvrtek 6. září 2012

TAK TROCHU JINÁ BATIKA

 
O batice s pomocí keramické hlíny jsem už psala. Tedy vlastně spíš o tom, že jsme si takto zdobili trička na keramice. Ale protože se mě potom někteří z vás ptali, jak to vlastně funguje, pokusím se tu ukázat postup názorně na fotkách. A také se, samozřejmě, pochlubím nádhernými tričky, které jsme vytvořili s dětmi už před lety na výtvarném táboře.

Když se chcete pustit do tohoto druhu batiky, musíte mít po ruce šlikr - tedy bahýnko, vyrobené z keramické hlíny. Potom ještě plochý štětec a barvy na textil. Ty musí být dost husté, řekla bych až jogurtózní, v žádném případě to nemůže být stará dobrá česká Duha. A samozřejmě také tričko.

Triko si pěkně vyrovnejte na stůl a dovnitř položte rozprostřené noviny - to aby se barva nakonec nepropila až na záda. Potom si rozmyslete, jaký motiv budete hlínou malovat. Tady si musíte uvědomit, že to, co teď namalujete šlikrem, bude nakonec bílé. Je to stejné jako při batikování voskem, jen materiál se liší. Pro ty, kteří nemají odvahu malovat na bílé triko rovnou, mám dva tipy. Buď si motiv namalujte na čtvrtku tlustou lihovou fixou a obrázek si vsuňte dovnitř do trička - pokud není jeho materiál opravdu silný, obrázek vám bude prosvítat. Jestliže máte po ruce fantomovou fixu, která se používá k malování na hedvábí, motiv si jednoduše nakreslete fixou přímo na tričko a potom ho šlikrem přemalujte. Ale nejhezčí jsou úplně jednoduché geometrické tvary, které zvládne od ruky opravdu každý. A drobné nepravidelnosti dodají výsledku punc originality.  Je to přece ruční práce!


šlikrem pomalovaná trika sušíme pěkně na sluníčku, ovšem většinou nemáme tu trpělivost a raději vysychání podpoříme fénem
Když je hlína na tričku úplně suchá, vyplňte všechna bílá místa barvou. Snažte se látku pomalovat opravdu až do krajů, nejlepší je, když přetřete i hlínu. Při malování šlikrem vznikají někdy pěkně otřepané okraje a když barvu nedotřete až k nim, po vyprání se tenhle efekt úplně ztratí. Další pěkný efekt vznikne, když před malováním barvou uschlou hlínu na tričku trošičku pomačkáte. Do prasklin vám zateče barva a vznikne tak moc pěkné krakelování.

 

Po namalování celé plochy nastává opět fáze sušení. Mohli byste samozřejmě tričko pověsit na sušák nebo ven na šňůru a čekat, ale díky fénu zase uvidíte výsledek dříve.Po usušení musíte hlínu vymnout a vyprášit a barvy zažehlit. Potom tričko vyperte a jen co vám uschne, můžete v něm začít dělat parádu. A protože budete nosit vlastnoruční výrobek, buďte na něj náležitě hrdi!
Žádné komentáře:

Okomentovat